Ako vybrať diagnostický test?

Otestujte sa v pohodlí vášho domova.

Otestujte sa v pohodlí vášho domova.

Doba čítania 10 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Na čo sa zamerať

Čo chcem diagnostikovať či skontrolovať

Ide o základnú otázku pred kúpou testu. Na trhu nájdete testy na určenie krvnej skupiny, zistenie prítomnosti drog, rôznych ochorení, zápalov i so zameraním na reprodukčné zdravie. Pamätajte však, že domáce testy sú iba orientačné a nenahrádzajú profesionálne laboratórne testovanie. Ak odhalíte nejaký problém, navštívte svojho lekára, ktorý vaše zistenie 100-precentne potvrdí alebo vyvráti.

Forma

Diagnostické testy sa odlišujú pomôckami a nástrojmi, ktoré využívajú. Tie, ktoré pracujú s kvapkou krvi obsahujú lancetu, resp. ihlu na jej získanie. Pokiaľ potrebujete vzorky každý deň, investujte do odberového pera. Na diagnostiku sa používajú reakčné prúžky, ktoré po kontakte s príslušnou telesnou tekutinou určitým spôsobom zareagujú a na základe priloženej legendy stanovia výsledok. Ďalšou možnosťou sú reakčné činidlá, resp. roztoky, ktoré musíte zmiešať s odobratou vzorkou a až následne aplikovať na reakčný prúžok.

Veľkosť balenia

Pri výbere domáceho testu sa sústreďte i na tento aspekt. Pokiaľ sa testujete pravidelne, ako užitočnejšie i ekonomickejšie riešenie vychádza veľké balenie (napríklad testovacie prúžky do glukometra). Ak však test realizujete iba raz za čas, takýto krok by bol zbytočný. Pri kupovaní testov do zásoby sledujte dátum exspirácie. Po jeho uplynutí ich nepoužívajte – výsledky by mohli byť skreslené.

Spôsoby odberu

Diagnostické testy sa odlišujú druhom látky, na základe ktorej určia výsledok. Môže ísť o sliny, krv, stolicu, moč a iné telesné tekutiny ako napríklad semeno. Pri niektorých testoch si možno vybrať formu testovania. Ak chcete napríklad zistiť prítomnosť protilátok proti vírusu HIV, môžete siahnuť po teste pracujúcom na báze slín alebo analyzujúcom vzorku krvi.

test na chlamydie

Druhy testov

Diabetické / hladina glukózy v krvi

Pri každom meraní musíte do glukometra vložiť jednorazový merací prúžok, ktorý musí pochádzať z dielne rovnakého výrobcu ako samotný prístroj. Z tohto dôvodu sa vopred informujte o dostupnosti a cene náhradných prúžkov.

Glukometer je malé ručné zariadenie určené na opakované meranie glykémie (koncentrácie glukózy) z kapilárnej krvi alebo krvi pochádzajúcej z bruška prsta. Musíte ho používať spolu s odberovým perom, pomocou ktorého rýchlo získate potrebnú vzorku. V niektorých prípadoch býva súčasťou balenia, inokedy si ho treba dokúpiť samostatne. 

Tehotenské a ovulačné

Ovulačné testy overujú zvýšenie hladiny luteinizačného hormónu (LH). Keď takáto situácia nastane, možno predpokladať, že v nasledujúci deň dôjde k ovulácii. Pohlavný styk je vhodné naplánovať 1 až 2 dni po náraste LH. Existujú dva typy ovulačných testov – pri jednom potrebujete vzorku slín, druhý pracuje s močom. 

  • Ovulačné testy na odber slín vyzerajú ako rúž. Obsahujú miniatúrny mikroskop, pomocou ktorého si vzorku prezriete. Štruktúra slín sa počas ovulácie zmení z nepravidelnej na pravidelnú papraďovitú. Výhodou týchto testov je možnosť ich opakovaného použitia. Počítajte však s vyššou cenou a takisto rizikom nesprávnej interpretácie výsledku. 

  • Jednorazové ovulačné testy na odber moču sú pomerne presné. Bývajú k dispozícii vo forme diagnostického prúžku, ktorý vložíte do nádobky s močom i v podobe plastovej kazety. Stačí do nej nakvapkať pár kvapiek moču. Dávkovanie moču je pri nej presnejšie než v prípade prúžku. Treťou možnosťou je midstream – reakčný prúžok, ktorý vložíte do prúdu moču.

Tehotenské testy v moči rozoznajú prítomnosť choriogonadotropínu (HCG), tzv. tehotenského hormónu. Telo ho začína produkovať v okamihu zahniezdenia embrya v maternici. K tomuto javu dochádza približne týždeň po oplodnení, pričom hladina HCG sa postupne zvyšuje. Test je ideálne zrealizovať niekoľko dní po dátume očakávanej menštruácie. Rovnako ako ovulačné, i tieto testy sa od seba líšia formou získania výsledku. Niektoré do moču ponoríte, iné pridržíte v jeho prúde, pri ďalších moč pomocou pipety nakvapkáte do testovacieho otvoru.

Na plodnosť

Domáce testy plodnosti sú určené pre mužov. Pomôžu im zistiť, či sa v ejakuláte nachádza dostatočné množstvo spermií. Na zrealizovanie testu je potrebná vzorka semena, ktorá sa musí nechať približne na 20 minút odstáť. Časť z nej následne odoberiete priloženou injekčnou striekačkou a vložíte do testovacej kazety. O 7 minút sa dozviete výsledok.

Na prítomnosť drog

Testy na drogy bývajú zväčša multifunkčné – na základe jednej vzorky moču dokážu identifikovať najčastejšie užívané psychotropné látky, ako sú kanabinoidy (marihuana, hašiš), opiáty (heroín, morfium, kodeín), metadony, benzodiazepíny, kokaín s metamfetamínom (pervitín), extáza (MDMA) a amfetamín. Nie každý test však odhalí všetky typy drog. Vždy si dôkladne preštudujte popis konkrétneho produktu. 

Detekcia ochorenia

Trh ponúka i rozsiahle spektrum testov zameraných na diagnostiku základných chorôb. 

  • Test na alergie a intolerancie dokáže z kvapky krvi vyčítať prítomnosť imunoglobulínu E (IgE) – nesprávne aktivovanej protilátky spôsobujúcej alergické prejavy, ako je kýchanie, svrbenie, upchatý nos, páliace či slziace oči a podobne. Testy sa zväčša sústreďujú na najbežnejšie alergény, ku ktorým patria roztoče, peľ a mačacie chlpy. Môže však ísť aj o iné – záleží na konkrétnom teste. 

  • Test HIV overuje existenciu protilátok proti vírusu HIV spôsobujúcemu syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS). Časť týchto domácich testov vyžaduje vzorku krvi, neinvazívne pracujú na báze slín. 

  • Spomedzi testov na pohlavne prenosné choroby spomeňme predovšetkým ten, ktorý dokáže na základe kvapky krvi identifikovať nákazu syfilisom a test na potvrdenie trichomonas vaginalis, candida albicans a gardnerella vaginalis zo vzorky moču.

  • Test na intoleranciu lepku využite v prípade pravidelných problémov s trávením neznámeho pôvodu, nafukovaní alebo hnačkách. Môže ich zapríčiňovať práve precitlivenosť na lepok prítomný v pšenici, jačmeni, žite a ovse. So spomínanou neznášanlivosťou sa spája celiakia, chronické autoimunitné ochorenie. Na zrealizovanie testu postačí kvapka krvi z prsta. 

  • Test na lymskú boreliózu slúži na preukázanie prítomnosti infekcie baktériou borélia. Vzorku získate pomocou lancety, ktorá je súčasťou balenia. Krv následne zmiešajte s reakčným činidlom a do 10 minút spoznáte výsledok. 

  • Test bakteriálnych infekcií určuje množstvo CRP (C-reaktívneho proteínu) v krvi. Tento údaj vám poskytne informáciu o reakcii imunitného systému na rozvíjajúci sa bakteriálny zápal. Zvýšené hodnoty znamenajú, že telo bojuje s bakteriálnou infekciou. V takom prípade je na mieste nasadenie antibiotík. 

  • Testy zamerané na detegovanie ochorenia tráviaceho traktu dokážu na základe jednej kvapky krvi z prsta odhaliť prítomnosť baktérie Helicobacter pylori. Ide o hlavnú príčinu zápalu čriev, resp. gastritídy. Taktiež spôsobuje žalúdočné vredy. 

  • Pomocou testu okultného (skrytého) krvácania odhalíte krv v stolici, hoci ju voľným okom nevidieť. Stolica s prímesou krvi môže signalizovať hemoroidy, Crohnovu chorobu i nebezpečný nádor čreva. Na zrealizovanie domáceho testu budete potrebovať vzorku stolice. 

  • Test funkčnosti štítnej žľazy vám dá vedieť, nakoľko tento orgán pracuje tak, ako by mal. Z kvapky krvi určí hladinu tyreotropínu (TSH) - hormónu stimulujúceho štítnu žľazu na produkciu hormónov T3 a T4.

Zisťovanie krvnej skupiny

Domáci krvný test identifikuje krvný typ v systéme AB0 a Rh. Súprava pozostáva z lancety na odobratie vzorky krvi a diagnostickú kartu s kontrolným prúžkom potvrdzujúcim správny priebeh testu.

Krvné skupiny sa v rámci systému AB0 rozdeľujú do štyroch kategórií – A, B, AB a 0. Krvná skupina A obsahuje na povrchu erytrocytov proteín nazývaný antigén A, krvná skupina B zasa antigén B. V prípade krvnej skupiny AB nájdeme antigén A aj B a pri krvnej skupine 0 sa ani jeden z nich nevyskytuje.  V systéme Rh zohráva najdôležitejšiu úlohu antigén D a súvisiaca protilátka Anti-D. Antigén D sa nachádza na povrchu erytrocytov. Pokiaľ sa u človeka vyskytuje, môže byť D-pozitívny alebo Rh-negatívny. Krvinky bez antigénu D sa označujú D-negatívne či Rh-negatívne.

Zisťovanie menopauzy

Ak vás trápi nepravidelná menštruácia, návaly horúčav, suchá vagína, vypadávanie vlasov a máte aj problémy so spánkom, pomocou domáceho testu si môžete overiť, či nejde o príznaky menopauzy. Testy overujú úroveň FSH (folikulostimulačný hormón) z ranného moču. Hladina hormónov kolíše, v balení preto nájdete hneď dve súpravy. V záujme určenia spoľahlivej diagnózy zrealizujte s odstupom jedného týždňa dva testy.

Vzájomná spolupráca hypotalamu, hypofýzy a vaječníkov zaisťuje pravidelný menštruačný cyklus. Podmozgová žľaza, resp. hypofýza produkuje folikulostimulačný hormón (FHS) podporujúci rast folikúl vo vaječníku, v ktorom sa tvorí estrogén. Vďaka tomuto procesu dôjde v polovici cyklu k uvoľneniu vajíčka a následnej ovulácii. Obal vajíčka sa vzápätí premení na žlté teliesko produkujúce progesterón. Nástupom menopauzy sa cyklická tvorba hormónov zastaví a spolu s ňou i menštruačný cyklus.

Kontrola pH moču

Tento údaj pomáha určiť prekyslenie organizmu. Zisťuje sa prostredníctvom indikačných papierikov, ktoré vložíte do prúdu ranného moču. Na základe stupňa prekyslenia papierik získa farebný odtieň, ktorý porovnáte s priloženou stupnicou. Pôsobením vnútorných a vonkajších vplyvov sa pH v tele neustále mení. Ak kyslosť pravidelne vybočuje z normy, ide o acidózu alebo alkalózu. Normálne pH krvi sa pohybuje v rozpätí od 7,36 do 7,44. Pri poklese hodnôt pod úroveň 7,36 hovoríme o prekyslení organizmu. Jeho opakom je alkalóza, pri ktorej pH prekračuje hodnotu 7,44.

test na alergie

Rady na použitie a uskladnenie

Diagnostické testy si zadovážte iba u overených predajcov, ideálne v lekárni, kde vám lekárnik môže pomôcť s výberom aj použitím. Pred samotným testovaním venujte dôkladnú pozornosť inštrukciám a striktne ich dodržiavajte. Na skreslenie výsledkov stačí i najmenšia odchýlka od odporúčaného postupu. 

Ak si kupujete testy do zásoby a hneď ich nevyužijete, nezabudnite na odporúčaný spôsob ich uskladnenia. Niektoré môžu mať v tomto smere špecifické požiadavky. Nevhodným skladovaním test poškodíte ešte skôr, než ho použijete.